Veronika Živná (15) z YC PanCzech mezinárodní mistryní Německa v juniorské lodní třídě O´pen BIC

23.07.2014 17:55

Ve dnech  17.-20. července 2014 se v Německém pobaltském letovisku Surendorf nedaleko od Kielu konalo Mezinárodní juniorské mistrovství Německa (Internazionale Deutsche Jugendmeisterschaft, IDJM)) jednoposádkových skifů O´pen BIC. Účastnilo se ho 50 závodníků ze 4 zemí (AUS, CZE, GER a SUI). První půlden závodu foukal vítr 12-14 uzlů a hladina Baltského moře byla jen lehce zvlněná, od odpoledne ale vítr začal sílit a začaly se tvořit stále větší vlny. Tento trend potom pokračoval i během dalších dvou dnů závodu, takže většina rozjížděk se odjela ve větru 20+ uzlů s poryvy dosahujícími až 28 uzlů. Poslední den byly některé vlny vysoké až 2 metry. 15-letá Veronika Živná z YC PanCzech (https://www.panczech.cz) na sebe poprvé upozornila již během dvou cvičných rozjížděk (practice races), které obě s velikým náskokem vyhrála. Skvělá forma a pevné nervy jí potom vydržely až do konce závodu. Ze 13 rozjížděk 8 vyhrála, ve 3 dojela druhá, v jedné čtvrtá a jednu nedokončila. DNF měla v první odpolední rozjížďce druhého dne, kdy se kvůli technickému defektu trup její lodi naplnil vodou a začal klesat ke dnu. Musela být proto odtažena na břeh. Zde jí, zcela nečekaně, jeden z mladších závodníků, který to odpoledne kvůli velmi silnému větru a velkým vlnám zůstal na břehu, nezištně nabídl trup své lodi a Veronika tak stihla odjet zbývající dvě rozjížďky (2. a 1.) a upevnit si tak svoji vedoucí pozici v závodu. Situace byla však od té doby až do konce velice napínavá, protože v závodu byla podle mistrovských pravidel DSV jen jedna škrtačka, a tak si naše závodnice nemohla dovolit již žádný risk. Poslední den se jely za velmi drsných podmínek ještě 2 rozjížďky a Veronika měla na druhou Australanku náskok 12 bodů. Nakonec, byť jela na jistotu, vybojovala ještě další dvojku a jedničku, čímž definitivně zpečetila svůj úspěch a stala se absolutní vítězkou mistrovství s náskokem 15 bodů na druhou Kristen Wadley, dvojnásobnou mistryni světa z Austrálie, a s bezmála třicetibodovým náskokem na třetího Němce Carla von Brandis, loňského mistra Německa. Závodu se zúčastnila také Veroničina 9-letá sestra Kateřina Živná (YC PanCzech), která obstála i ve velmi náročných podmínkách a kromě jedné dojela všechny rozjížďky. Díky vyrovnaným výkonům skončila v celkovém pořadí na 33. místě a byla 3. z dívek v kategorii do 14 let. Obě děvčata se nyní se svým trenérem a koučem Borisem Živným (YC PanCzech) přesunula na věhlasný závod Travemünder Woche, jehož součástí je letos i Mistrovství světa lodní třídy O´pen BIC, kterého se obě naše reprezentantky účastní. Loď O´pen BIC je moderní dynamický jednoposádkový skif pro mládež od 8 do 19 roků, který je uznán ISAF jako mezinárodní mládežnická lodní třída. V současné době na světě závodí cca 7500 lodí. Bližší informace zájemcům poskytne zástupce O´pen BIC Class v České republice Boris Živný z YC PanCzech (handy: +420 603 740 167, email: coach@panczech.cz, web: https://www.panczech.cz, facebook: https://www.facebook.com/czechopenbic).