Další velký úspěch Veroniky Živné (15) z YC PanCzech: stříbrná medaile z mistrovství světa juniorských jednoposádkových skifů třídy O´pen BIC

29.07.2014 16:38

Po získání titulu mezinárodní mistryně Německa v absolutním pořadí se Veronika Živná spolu se svým otcem, trenérem a koučem v jedné osobě (Boris Živný) a s bezmála o 6 let mladší sestrou Kateřinou přesunula ze Surendorfu do cca 80 km vzdáleného pobaltského Travemünde (Lübeck), dějiště 125. ročníku prestižního závodu Travemünder Woche. Jeho součástí bylo letos, vedle několika jiných regat celosvětového významu, také mistrovství světa juniorských jednoposádkových skifů mezinárodní ISAF lodní třídy O´pen BIC, které se jelo ve třech oddělených věkových kategoriích U13, U16 a U19. Účastnilo se ho celkem 125 závodníků z 11 zemí 3 kontinentů (AUS, CZE, ESP, FRA, GER, ITA, JPN, NZL, POL, SUI a USA). Zatímco 9-letá Kateřina byla nejmladší účastnicí nejen kategorie U13, ale i celého závodu, 15-letá Veronika byla nejmladší v kategorii U19. Mistrovství od začátku provázely skvělé, ale mimořádně náročné podmínky: vítr během prvních 3 dnů postupně zesiloval z průměrných 18 až na 25 uzlů, s poryvy až do 28 uzlů, vlny se zvedaly do výšky od 1,5 až do 4 (!) metrů. Teprve poslední 4. den mistrovství se vítr (7-12 uzlů) i moře (vlny do 1 m) uklidnily. Kateřina na mistrovství nejmladší kategorie U13 bojovala spolu s daleko staršími a fyzicky vyspělejšími závodníky, ale i v této konkurenci jezdila ve středu závodního pole. Obdivuhodně zvládala silný vítr a vlny a dařilo se jí hlavně na zadobočních a zadních kurzech dvojkolové trati s velmi ostrým trojúhelníkem a karuselem se závětrnou bránou. Po prvním dnu byla Kačka na velmi hezkém a překvapivém 18. místě, ale s přitvrzujícími se podmínkami přeci jen trochu ztrácela, hlavně na stoupačkách. Po 2. i po 3. dnu byla stále ještě 22. z 38, a to i přes jedno OCS, a teprve po nešťastném převrácení v poslední rozjížďce 4. den, kdy ji na posledním zaďáku těsně nad cílovou čárou předjelo 11 lodí, skončila nakonec na 23. místě (60%). Pro věkově i „služebně“ nejmladšího účastníka mistrovství světa to považujeme za nesporný úspěch a hlavně pozitivní příslib do budoucnosti. Veronika závodila v početně nejmenší flotile (14), která byla však složená z nejstarších a nejostřílenějších závodníků U19 s mnohaletou jachtařskou závodní zkušeností. Její soupeři byli ověnčení celou řadou mistrovských titulů na národní, evropské i světové úrovni a hned od počátku bylo jasné, že to s nimi bude velmi tvrdý souboj. Silný vítr nahrával spíše silovějším a těžším jachtařům, ale nakonec se ukázalo, že i v těchto podmínkách může zvítězit skvělá technika a hlavně taktika. Po předcházejícím vítězství na mistrovství Německa zde byla Veronika považována za jednoho z favoritů, což potvrdila již v prvním dnu: zajela dvě dvojky v těsném závěsu za skvělou Španělkou Paulou Igual Garcia. Druhé místo v celkovém pořadí vypadalo velmi pěkně. Druhý den se Veronice podařila v první rozjížďce jen čtyřka, ale v druhé dojela opět v závěsu za Španělkou druhá. Po projetí cílem ale přišla „ledová sprcha“, když se dozvěděla, že má OCS. Při vědomí již vyčerpané jediné škrtačky to od té chvíle začalo být velmi napínavé. Následovala ještě jedna čtyřka a Veronika i po škrtačce byla najednou celkově třetí. Třetí den se jely dvě rozjížďky, třetí byla ten den pro přicházející bouřku zrušena. Veronika získala další dvojku a kvůli nevydařenému startu pětku, když se na ni skvělou prací na zadobočních kurzech a na druhé stoupačce vytáhla z 9. pozice po první stoupačce. Po třetím dnu byla Verča zas druhá, ale jen na bodovou shodu se třetím Italem Filippem Monticelli Greenwoodem. Náskok na čtvrtého Japonce Kiuchi Koji měli oba jen dvojbodový. Poslední den závodu se jezdilo ve středně silném větru na zvláštní trati, tzv. Media Course, umístěné poblíž břehu, aby byla dobře viditelná pro diváky a novináře. Veronika byla pod obrovským psychickým tlakem, protože ještě nikdy ve své krátké jachtařské kariéře nebyla tak blízko medailové pozici na tak vrcholném závodě, jakým je mistrovství světa, překvapila však klidem a rozvahou. Výborný start, skvělá taktika na první stoupačce cílená hlavně na kontrolu potenciálních rivalů, skvělý trim a technika jízdy přizpůsobené na maximální rychlost na stoupačce a na zadobočních kurzech, systematické zvětšování náskoku a druhé kolo na jistotu udržení vedoucí pozice, tak lze charakterizovat Verčiny poslední dvě rozjížďky. Dvě připsané jedničky navíc definitivně pojistily další skvělý sportovní úspěch juniorské závodnice YC PanCzech Veroniky Živné, stříbrnou medaili z mistrovství světa juniorských jednoposádkových skifů O´pen BIC 2014 v absolutním pořadí, jakož i stejné umístění v pořadí dívek s 16 body. První byla s 8 body Verčina nová přítelkyně Španělka Paula Igual Garcia a třetí s 22 body Ital Filippo Monticelli Greenwood. Třetí dívka byla celkově čtvrtá Italka Camilla Cordero di Montezemolo s 23 body.

Před Veronikou stojí letos ještě několik menších závodů na skifu O´pen BIC a hlavně spousta tréninku, 3 závody EuroCupu, 2 mezinárodní mistrovství a několik méně významných závodů na dvojposádkovém skifu 29er s kosatníkem Šimonem Seidlem (YC PanCzech). Sestra Kateřina se teď soustředí na trénink na skifu O´pen BIC, na kterém letos pojede ještě mistrovství Itálie a několik menších závodů v Evropě. V plánu se najde místo ještě i na nějaký závod na lodi Optimist, kterou ale nyní již nepreferuje.

Loď O´pen BIC je moderní dynamický jednoposádkový skif pro mládež od 8 do 19 roků, který je uznán ISAF jako mezinárodní mládežnická lodní třída. V současné době na světě závodí cca 7500 lodí. Bližší informace zájemcům poskytne předseda Czech O´pen BIC Class Association a nově zvolený člen Executive Committee of the International O´pen BIC Class Association Boris Živný z YC PanCzech (handy: +420 603 740 167, email: coach@panczech.cz, web: https://www.panczech.cz, facebook: https://www.facebook.com/ycpanczech a/nebo https://www.facebook.com/czechopenbic).

Trénink a koučování mládežnických jednoposádkových skifů O´pen BIC a dvojposádkových skifů 29er vlastními silami a prostředky zajišťuje a dalším zájemcům nabízí YC PanCzech (https://www.panzech.cz). Bližší informace získáte u vedoucího trenéra Borise Živného (handy: +420 603 740 167, email: coach@panczech.cz, web: https://www.panczech.cz, facebook: https://www.facebook.com/ycpanczech).